صنعت نفت و گاز کشور به عنوان مهم‌ترین پتانسیل مولد اقتصاد دارای نکات ضعف و قوت بسیاری است که در طی سال‌های گذشته با افزایش روز افزون تقاضای فرآورده‌های نفت و گاز در کشور اهمیت چند برابری پیدا کرده است. اسناد بالادستی نفت کشور حاکی از وجود راهبردها و اهداف بلند مدت، ملی و بین نسلی در این صنعت است. در دو دهه اخیر توجه به تکمیل زنجیره ارزش افزوده و کاهش وابستگی به خام فروشی مهم‌ترین سیاست ابلاغی توسط مقام معظم رهبری در عرصه صنعت نفت و گاز بوده است. تاجایی که علاوه بر تصریح چندباره در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و سند چشم انداز ۱۴۰۴، در جلسات متعدد مکرراً بدان اشاره فرموده‌اند.

تشدید تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ایران بخصوص در یک دهه اخیر به وضوح نشان داد که راه‌حل مقابله با تحریم‌های سنگین بین‌المللی مرتبط با صنعت نفت و حتی اقتصاد کشور، تنها با تکیه بر اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی استوار است. در نتیجه بکارگیری از توان داخلی کشور توسط مجموعه‌های دارای پتانسیل، لازمه حرکت در جهت پیاده‌سازی اجرایی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

تغییر پارادیم فرصت‌های پیش رو و کاهش پروژه‌های اجرایی در نفت و گاز ایجاب می‌کند تا پیمانکاران عمومی این صنعت مدل کسب و کار خود را تغییر دهند. علی‌رغم اینکه شیوه‌های رایج اخذ پروژه‌ مانند ساخت، احداث و توسعه در قالب قراردادهای EPCF,EPDF,BOT,Buy Back کماکان به عنوان فرصت‌های این صنعت شناخته شده هستند، اما استمرار بقای پیمانکاران عمومی، نیاز به تغییر نگرش در تفکر و رفتار آنها دارد. آنچه تاکنون برای این شرکت‌ها متصور بوده همواره توسعه و احداث را در بر گرفته؛ اما نیاز است این مدل از پروژه‌های کوتاه مدت به مدل پروژه‌های بلند مدت تغییر یابد. لازمه این تغییر استراتژی ایجاد پورتفلیوی سرمایه‌گذاری کوتاه مدت و بلند مدت برای پروژه‌های شرکت‌ها می‌باشد.

در دنیای پرشتاب امروز سازمان‌هایی در عرصه رقابت باقی خواهند ماندکه خلاقیت و نوآوری را سرلوحه کار خود قرار داده، انعطاف پذیری و واکنش مناسب در مقابل تغییرات بیرونی و درونی را بعنوان بخشی از استراتژی های کسب وکار خویش لحاظ نمایند. بدانیم و آگاه باشیم که در طی کردن این مسیر، یاوری یکتای یگانه، پشتوانه بیش از ۵۰ سال تجربه و فعالیت در صنعت نفت و گاز، تلاش جمعی تمامی همکاران خانواده بزرگ پایندان مهمترین پشتوانه‌های ما در این راه بوده‌اند. امروز شرکت پایندان گامی نوین را در عرصه کسب وکار خویش آغاز کرده است و در این راستا کیفیت را حق مشتری و لازمه انجام کار حرفه‌ای دانسته و خود را ملزم به تامین آن می‌داند و بر این باور می باشد که این امر محقق نخواهد شد مگر اینکه “رضایت مشتری” و”رعایت استاندارد‌های فنی و مهندسی” را سرلوحه کار خود قرار داده و برای رسیدن به توسعه پایدار ملاحظات HSE و پدافند غیر عامل را رعایت نماید. حضور اثرگذار مستمر در فضاهای رقابتی و افزایش سهم شرکت از بازارهای مرتبط، افزایش سطح رضایت کارفرمایان، بهبود مستمر فرآیندهای انجام کار منطبق بر دیدگاه مدیریت فرآیند گرا، از برنامه‌های شرکت برای تحقق اهداف استراتژیک است.

امید آن دارم که این مسیر پر فراز و نشیب که مشکلات و موانع بسیار زیادی پیش رو دارد با همت، پشتکار، توکل و تلاش بیش از پیش کلیه همکارانم در خانواده بزرگ پایندان هر چه سریعتر و بهینه تر به مقصود برسد.

سید شمس الدین موسوی

مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره