معاونت پروژه های پالایشگاهی و پتروشمی پایندان، مجری طرح های نفت، گاز و پتروشیمی در فاز ۱۴پارس جنوبی گفت: اکنون ساخت پالایشگاه در این فاز به بیش از ۶۴درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است.

سیدمحمد اکبری در جریان بازدید خبرنگاران از توانمندی های شرکت پایندان در فاز ۱۴ منطقه پارس جنوبی ضمن بیان این مطلب افزود:  با جذب نیروی انسانی متخصص انتظار داریم این پالایشگاه در سال ۱۳۹۷ به بهره برداری برسد.
وی اظهار داشت:  اکنون ۶۰۰ نفر نیروی انسانی این شرکت در فاز ۱۴ پارس جنوبی مشغول به کار هستند که تا یک ماه آینده به بیش از یک هزار نفر افزایش خواهد.
به گفته وی، تا چهار ماه آینده با اولویت جذب نیروهای بومی شمار شاغلان این شرکت به چهار هزار نفر می رسد.
مهندس اکبری افزود: تکمیل فاز ۱۴پارس جنوبی از سوی کنسرسیومی متشکل از هشت شرکت ایدرو، ایزوایکو، تاسیسات دریایی، ماشین سازی اراک، مپنا، شرکت ملی حفاری، آی.پی.ام.آی و پایندان انجام می شود و اکنون برج ۴۰۰ تنی این فاز نصب شده است.
این مقام مسوول شرکت پایندان اضافه کرد: پیش بینی می شود برای تکمیل پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی پنج میلیارد دلار هزینه شود و طبق برنامه ریزی هشت شرکت این کنسرسیوم این فاز در سال ۱۳۹۷ به بهره برداری می رسد.
معاونت شرکت پایندان گفت: بیش از ۵۰ درصد عملیات اجرایی ساخت پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی به دست این شرکت وابسته به بنیاد مستضعفان انجام می شود که انجام طرح های پالایشگاهی فازهای ۱۳، ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی را به عنوان پیمانکار شرکت نفت وگاز پارس بر عهده دارد.
مدیر پروژه های معاونت پالایشگاهی و پتروشیمی پایندان نیز در این بازدید گفت: همه عوامل انسانی ساخت این فاز و سایر فازهای پارس جنوبی از متخصصان جوان ایرانی تامین می شود.
«محمدجعفر روان بد» اعلام کرد: با توجه به کنترل و بازرسی روند تکمیل فاز ۱۴ خوشبختانه تاکنون، شاهد بروز حادثه بزرگی در این فاز نبوده ایم و این شرکت با ۴۰ سال تجربه کاری در زمینه اجرای طرح های نفت، گاز و پتروشیمی به استفاده از متخصصان و شرکت های خارجی نیاز ندارد.
وی اضافه کرد: در تکمیل فازهای ۱۳، ۱۴، ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی نیز به متخصصان خارجی نیاز نداریم؛ زیرا توانمندی های جمهوری اسلامی ایران در این بخش بسیار ارتقا یافته است و حتی می تواند خدمات فنی و مهندسی خود را در بخش نفت، گاز و پتروشیمی صادر کند.
به گفته وی، پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی چهار سکوی گازی ،۴۴ حلقه چاه دارد که دو سکوی آن اصلی و دو سکوی آن به طور اقماری ساخته می شود.
مهندس روان بد گفت: با راه اندازی پالایشگاه این فاز می توان روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین، ۷۷ هزار بشکه میعانات گازی و ۲۹۰۰ تن گاز مایع تولید کرد؛ همچنین با توجه تولید روزانه ۲۷۵۰ تن اتان برای واحدهای پتروشیمی چند برابر ارزش افزوده به دست می آید.
وی اظهار داشت: این فاز پس از بهره برداری می تواند روزانه ۴۰۰ تن گوگرد تولید کند.