به دنبال تکمیل عملیات لوله‌گذاری خط لوله بین فازی پالایشگاه فاز ۱۴ به پالایشگاه فاز ۱۲ توسط شرکت پایندان، برداشت گاز از سکوی B۱۴ آغاز و گاز ترش این سکو از طریق خط‌لوله احداث شده به پالایشگاه نهم پارس جنوبی منتقل شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت پایندان، همزمان با ادامه فعالیت‌های اجرایی در احداث ردیف‌های پالایشگاهی فاز ۱۴ پارس جنوبی، شرکت پایندان با توجه به حسن سابقه، از سوی کارفرمای پروژه به عنوان پیمانکار EPC احداث خط لوله بین فازی به طول پنج کیلومتر انتخاب شد تا با اجرای این خط از ظرفیت‌های فرآورشی موجود در پالایشگاه نهم استفاده شود و گاز استحصالی از سکوهای فراساحل فاز ۱۴ به پالایشگاه فاز ۱۲ پارس جنوبی برای فرآورش منتقل گردد.

با توجه به اهمیت افزایش سریعتر برداشت از این مخزن مشترک گازی و همچنین فرا رسیدن فصل سرما و نیاز کشور به سوخت زمستانی، شرکت پایندان با تلاش مستمر همکاران خود موفق به احداث این خط لوله در حداقل زمان ممکن شد تا بخشی از تقاضای روزافزون گاز را تأمین کند. عملیات احداث این خط لوله ۳۲ اینچ بین فازی به طول ۵ کیلومتر علیرغم دشواری­های فنی موجود، تنها در ۵ ماه توسط شرکت پایندان صورت پذیرفت. احداث این خط لوله که از مناطق پرتقاطع و خطرناک و تنها با فاصله ۳ تا ۵ متر از خط لوله گاز ترش ۱۴A به فاز ۱۲ پارس جنوبی عبور می کند، با تلاش شبانه روزی ۴۰۰ نفر از همکاران شرکت پایندان به نتیجه رسید.

در حال حاضر مراحل آزمایش و راه‌اندازی این خط لوله پایان یافته است و انتقال گاز ترش از سکوی B۱۴ به پالایشگاه نهم پارس جنوبی آغاز شده است.

با دستیابی به ظرفیت کامل برداشت گاز از سکوی ۱۴B علاوه بر تولید روزانه ۱۴ میلیون مترمکعب گاز، روزانه ۲۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۱۰۰تن گوگرد و سالانه ۲۵۰ هزار تن گاز مایع و ۲۵۰ هزار تن اتان فرآوری می‌شود. به این ‌ترتیب ظرفیت تولید گاز در بخش فراساحل فاز ۱۴ به ۴۲ میلیون مترمکعب (معادل یک و نیم میلیارد فوت‌مکعب) گاز در روز خواهد رسید.